Jak wygląda tworzenie nadruków na torbach papierowych?

Torby papierowe cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na ekologiczną produkcję oraz dużą wytrzymałość. Zawdzięczają to odpowiedniemu doborowi materiałów oraz maszynowej precyzji podczas procesu produkcji, co przekłada się również na czas wykonywania jednej torby. To jednak w rękach drukarzy leży przygotowanie właściwego projektu oraz wybranie sposobu druku, jaki ma nanieść grafiki na torby papierowe. Aktualnie najczęściej w drukarniach dostępny jest w ofercie fleksodruk oraz sitodruk. Co to za metody i kiedy są wykorzystywane?

Technika sitodruku i sposób wykonywania nadruków

Najprostszą i jednocześnie najczęściej wybieraną metodą nadruku na torby papierowe jest sitodruk. Wykorzystywana w nim jest specjalna siatka, wykonywana każdorazowo na zamówienie, która pozwala przy pomocy farby umieścić grafikę na produkcie. Siatki sitodrukowe produkowane są z różnego rodzaju włókien, co pozwala dopasować je do poziomu skomplikowania nadruku oraz utworzyć niewielkie oczka, dzięki którym podczas drukowania będzie widać najmniejsze detale. Przetłaczanie farby po podłożu pozostawia na torbie konkretny znak towarowy czy grafikę, która po zaschnięciu będzie nie do usunięcia. Wydaje się to dość skomplikowane, jednak w praktyce proces ten wykonywany jest automatycznie, po odpowiednim zaprogramowaniu urządzeń. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej jest wykonać dokładnie ten sam wzór na dużej ilości toreb papierowych.

Fleksodruk i jego rodzaje

Fleksograficzna forma drukowa jest wykorzystywana podczas prac ze wsiąkliwymi materiałami, co zapewnia niemal idealny nadruk na każdej powierzchni. Jej największą zaletą jest jakość wykonania oraz efektywność pracy, dzięki czemu każda torba papierowa wykonana w ten sposób stanowi trwały materiał reklamowy. Metoda ta cały czas jest udoskonalana, co przyczyniło się do powstania kilku rodzajów fleksodruku, w zależności od stosowanej farby, lokalizację cylindra czy kształtu podłoża. Pozwala to zadrukować torbę w dowolny sposób, nawet jeśli nadruk ma obejmować całą jej powierzchnię. Obecnie nadruki na torbach papierowych wykorzystywane są nie tylko przez duże przedsiębiorstwa, które wręczają upominki swoim pracownikom czy kontrahentom. Coraz więcej marek decyduje się na wprowadzenie tego typu rozwiązań, dlatego drukarnie muszą posiadać w ofercie kilka metod wykonywania nadruków, by spełnić oczekiwania swoich klientów. W zależności od rodzaju papieru oraz tego, co ma się na nim znaleźć, wybierają taki rodzaj druku, który pozwoli uwydatnić nadruk i zapewni jego trwałość przez długi czas.